top of page

PRO Sašíka 2023

Sašík je klučina, který si chce hrát a běhat s ostatními dětmi! je velmi zvídavý, všude ho musíme nosit, aby mohl vše prozkoumávat a nejvíc ho štve, když mu děti utíkají.

4828f4f8-db33-4a78-b0b2-c4fd02684448.jpg
IMG_5176.jpg

Po naprosto bezproblémovém a pohodovém těhotenství se Sašík narodil jako téměř mrtvé miminko. Během porodu prošel těžkou asfyxií mozku, a i přes včasnou lékařskou péči nebylo možné poškození mozku zabránit. Sašík tedy už od narození statečně bojuje o svůj život a o své zdraví, a svou neuvěřitelnou vytrvalostí nám všem, celé rodině a lékařům, dodává nesmírnou energii a naději na jeho uzdravení.

Doktoři diagnostikovali těžké psychomotorické a mentální postižení (hypertonicko-hyperexcitabilní syndrom s vývojem do kvadruspasticity a další) a doporučili pouze jemné uvolňovací cvičení. Sašík nemohl běžně polykat. Proto má zavedený PEG a byl neustále odsáván. Kvůli dalším poruchám zápasil i s extrémním refluxem, který často vyústil ve zvracení.

Byla mu proto zavedena enterální pumpa a byl krmen kontinuálně celý den. Nejenže kvůli častému zvracení nepřibýval na váze, ale byl tím i neustále ohrožován jeho dýchací systém. Sašík prodělal těžký zápal plic, bronchitidu a jiné méně závažné respirační onemocnění, které i navzdory lékařským prognózám zvládl a uzdravil se. Ve čtvrtém měsíci se objevila farmakorezistentní epilepsie s velmi nepříznivou prognózou. Sašík trpěl až 20-ti záchvaty denně. Po nasazení silné kombinované medikace se Sašík přestal naprosto vyvíjet, plakat a reagovat. Dlouhé měsíce jen ležel, zvracel nebo měl záchvaty. My jsme však nikdy neztráceli naději a hledali a zkoušeli terapie, které by mu i přes všechny ty obtíže pomohly, ale zároveň nestresovaly a nevyvolávaly epilepsii.

 

Základem Sašíkových terapií je Kraniosakrální biodynamika a metody učení pohybem podle Moshe Feldenkraise, Anat Baniel Metoda a NeuroHorizone. Skrze tyto neurorehabilitace, zaměřené na neuroplasticitu mozku se Sašík začal neuvěřitelně rozvíjet. Z diagnózy patologického novorozence (ještě na roce života) je ze Sašíka po roce a půl terapií velmi šikovný a učenlivý chlapeček. Sašík se naučil polykat, cíleně se pohybovat, komunikovat a má obecně velkou chuť do života. Abychom mohli zajistit Sašíkovi ideální terapie pro jeho další vývoj a zlepšování zdraví, potřebujeme ideálně každé tři týdny navštěvovat terapeuty výše zmíněných metod na intenzivních týdenních pobytech. Sašík je také zařazen do individuálního programu metody Doman, který je připraven specialisty na míru. Program zajišťuje ideální výživu a výživové doplňky, postupné řízené snížení epileptických léčiv a celou řadu stimulací a cvičení.  Program pak každý den poctivě cvičíme doma. Jde například o orofaciální, vizuální, zvukové a senzorické stimulace, dýchací cvičení a mnoho dalších fyzických a mentálních aktivit.  Navíc nám tito specializovaní terapeuti pomáhají řešit vážné zdravotní komplikace, které se občas vyskytnou a klasická medicína na ně nestačí.

A jaký je Sašíkův sen, který bychom rádi s Vaší pomocí splnili?

 

Prosíme o pomoc s velmi nákladnými terapiemi, které mu zásadně mění život a přibližují šanci na normální žití. Na tyto terapie a neurorehabilitace pojišťovna nepřispívá ani nejsou nijak jinak hrazené. 

IMG_7753.jpeg
bottom of page