top of page

PRO IVETU 2019

Čtyři lidi a pes a vlastně ještě Drak, to je nejužší tým, který stojí za akcí Běh Dobrého Draka 2019 pro Ivetu. Chtěli navázat na úspěšné běhy pro Rebeku, které se v Trutnově konaly před dvěma a třemi lety, ale chyběl jim příjemce daru. Chtěli podpořit někoho z Trutnovska...

bdd-47.jpg

Přes všechny peripetie s hledáním vhodného příjemce, které ještě zkomplikovalo pravidlo GDPR apod. se „našla“ paní Iveta. Její příběh je velmi inspirativní pro každého, nejen pro ty, co se dostanou do podobné situace. Vášnivá lyžařka, která pracovala v Alzheimer Centru ve Svobodě nad Úpou a pomáhala jiným. Chtěla jet do Alp lyžovat s dcerou a najednou se život převrátil vzhůru nohama a nejen, že nepojede do Alp lyžovat, ale ani se zřejmě už nikdy na svá oblíbená prkýnka (spíš prkna, když se bavíme o sjezdovém lyžování) nepostaví. Alternativou sjezdového lyžování pro vozíčkáře je monoski – sedačka připevněná na lyži, na kterou je monolyžař posazen, přikurtován, aby nevypadl, a jezdí z kopce dolů. K zatáčení si pomáhá tzv. stabliky – stabilizační lyžičky, které drží v rukách. V názvu je sice „ski“, ale lyžování je úplně jiné, takže je potřeba, aby paní Iveta mohla projít aspoň jedním, možná více kurzy, aby se na monoski naučila, aby se její dcera naučila, jak ji na sjezdovce může/musí pomoci. A právě splnění tohoto snu bylo motorem uspořádání akce „Běh Dobrého Draka 2019 pro Ivetu“.

Nešťastný termín

Běh Dobrého Draka se vyvíjel postupně za pochodu. Člověk chce uspořádat charitativní běh, ale musí zjistit a zařídit spoustu věcí okolo – kromě povinností k pořádání závodu, bylo nezbytné vyřešit věci ohledně charity a předání peněz, dárcovské smlouvy apod. Termín závodu byl před Vánoci 2018 stanoven na 27. 4. 2019. Jak se později ukázalo, v tomto termínu ale bylo v Trutnově hned víc akcí. Organizátoři samozřejmě přemýšleli, jestli datum změnit, ale nebyl prostor kam. A navíc pro Ivetu skladba těchto čísel byla pozitivně významná, proto bylo rozhodnuto, že se termín měnit nebude, že závody, které v Trutnově a okolí budou ten den probíhat, jsou zcela jiného rázu – jsou to opravdové závody a ne charitativní běh pro celou rodinu!

bdd-78.jpg

4 a pes, 7 dobrovolníků a 140 dobrodinců

V sobotu 27. 4. 2019 se na trutnovském letišti ve Volanově postupně sešli nejprve (v 6.00) organizátoři, k nim se postupně přidávali (do 7.00) dobrovolníci – většinou trutnovští běžci, kamarádi organizátorů, a po 8. hodině začali přicházet první běžci, kterých nakonec bylo úctyhodných 140, a to i přes studené a lehce pršlavé počasí! Nejvíce účastníků vyrazilo na 5km trasu úžasných 83 a 2 dámy si trať obešly i s číslem ještě před závodem, neboť neměly dostatek času čekat na startovní povel místostarosty T. Hendrycha v 11.00. na 9km trať vyběhlo 36 účastníků, z toho 4 běželi v kategorii canicross, tedy s pesanem. A na nejdelší, 15km porci si trouflo jen 15 závodníků (původně jen 14, ale jeden závodník zapomněl na 9km trati odbočit, tak byl hodnocen na 15km trati). Startovné bylo stanoveno na 100 Kč, ale mnoho z účastněných zaplatilo buď hned za číslo více korun anebo pak vhodilo do speciální dárcovské kasičky ještě další korunky. Před výběhem dospělých na dlouhé tratě byl připraven krátký závod pro děti.

 

V zázemí letiště na závodníky i příchozí čekaly doma napečené koláče, buchty, bábovky či perníky zdarma. Výtěžek z guláše a buchtiček se šodó šel opět na vrub Ivetě.

 

Nakonec se podařilo pro Ivetu shromáždit rovných 50 000 Kč!!! No, bylo to původně trochu méně, ale organizátoři sumu ještě dorovnali. S takovým číslem nikdo z organizátorů nepočítal ani v tom nejoptimističtějším snu. Děkujeme ještě jednou všem, kdo jste přišli a přispěli jste!

 

Pozitivní ohlasy na značení tratí? Bodejť by ne, nejen, že byly poctivě označeny už den předem, ale ještě byly ráno zkontrolovány a poznačeny pod dohledem profesionála, pro nějž je značení tratí de facto denním chlebem – děkujeme moc Venouši!

V zázemí letiště na závodníky i příchozí čekaly doma napečené koláče, buchty, bábovky či perníky zdarma. Výtěžek z guláše a buchtiček se šodó šel opět na vrub Ivetě.

bdd-3.jpg

Kromě vlastního běhu byl připravený i doprovodný program, a to jak sportovní, tak kulturní a zábava pro děti. Nejprve před vlastním závodem proběhla jogová rozcvička s Ilonou Limberskou. V průběhu celého dne Česká Lesnická Akademie seznamovala zájemce s přírodou a lesním ekosystémem. Odpolední program byl poznamenán studeným počasím, a tak po vystoupení kapely Sansaband většina účastníků odcházela do tepla domovů. Na běžecký workshop s Martinou Chrástkovou počkalo jen pár zájemců a podobně pak Pepa Lábus a spol. své vystoupení nakonec zrušili.
A kdo stojí za těmi úžasnými fotografiemi z akce? Skromná fotografka Veronika Hladíková! Děkujeme moc!!!

Běh Dobrého Draka chce žít dál, chce být pravidelnou akcí a každý rok by chtěl obdařit jiného příjemce. Paní Iveta bude v roce 2020 součástí dračího týmu a Lucince předá pomyslnou štafetu! Ale komu bychom měli předávat výtěžek roku 2021? Máte nějaký tip? Máte v okolí člověka, který potřebuje podpořit, pomoci v těžké životní situaci, kterému bychom mohli společnými silami pomoci splnit sen? ANO?! Tak nám napište jeho příběh!

bottom of page